Folders |
Foot Locker Finals Results Stats - John SullivanPublished by
Foot Locker Finals – Results Stats through 2017 compiled by John Sullivan 12/10/2017
2017 WINNING TIMES ON ALL-TIME COURSE LIST (current course used 30 times) Boys Dylan Jacobs’ 15:19.7 is the 27th-best winning time and #173 overall.
Girls Claudia Lane’s 17:03.4 is the 8th-best winning time and #8 overall.
NEW “BEST INDIVIDUAL FINISH BY STATE” (all 39 years) Boys 1st Dylan Jacobs, Illinois (equals Lukas Verzbicas in 2009 & 2010, Matt Withrow in 2003, and Jorge Torres in 1998) 8th Drew Thompson, Connecticut (equals Donn Cabral in 2007, Ahmed Haji in 2002, and Kevin King in 1980) 40th Camren Fischer, Arkansas (1st finisher ever from an Arkansas school)
Girls 1st Claudia Lane, California (equals herself in 2016, Jordan Hasay in 2005 & 2008, Amber Trotter 2001, Sara Bei 2000, Kristen Gordon 1996, Kim Mortensen 1995, Julia Stamps 1994, and Kira Jorgensen 1987) 2nd Katelynne Hart, Illinois (equals Maryjeanne Gilbert in 2015, Erika Odlaug in 2001, Victoria Jackson in 1999, and Melissa Straza in 1983) 14th Page Lester, District of Columbia (old best her own 32nd in 2016)
NEW “BEST INDIVIDUAL FINISH BY SCHOOL” (all 39 years) Boys 1st Dylan Jacobs, Sandburg, IL (equals Lukas Verzbicas, 2009 & 2010) 2nd Graydon Morris, Aledo, TX (old best his own 34th in 2016) 8th Drew Thompson, Fairfield Prep, CT (old best 15th, Brian McGovern, 1999) 15th Carter Coughlin, Webb School, TN (equals Wes Stockard, 1996)
Girls 1st Claudia Lane, Malibu, CA (equals her own 1st in 2016) 2nd Katelynne Hart, Glenbard West, IL (old best 17th, Lindsey Payne, 2016) 3rd Olivia Theis, Lansing Catholic, MI (old best her own 14th in 2016) 5th Jackie Gaughan, Exeter, NH (old best her own 11th in 2016) 6th Ana Wallace, Chiles, FL (old best 35th, Lily Williams, 2011) 14th Page Lester, National Cathedral, DC (old best her own 32nd in 2016) 18th Alyssa Hendrix, Riverview, FL (old best 20th, Bailey Hertenstein, 2016) 32nd Kristen Garcia, Sedro-Woolley, WA (equals her own 32nd in 2015)
NEW “COURSE RECORDS BY STATE” (current course used 30 times) Boys 17:14.5 Camren Fischer, Arkansas (1st finisher ever from an Arkansas school)
Girls 18:06.8 Page Lester, District of Columbia (old record her own 18:20.8 in 2016)
NEW “COURSE RECORDS BY SCHOOL” (current course used 30 times) Boys 15:23.3 Graydon Morris, Aledo, TX (old record his own 15:51.2 in 2016) 15:52.3 Carter Coughlin, Webb School, TN (old record 15:58.4, Wes Stockard, 1996)
Girls 17:03.4 Claudia Lane, Malibu, CA (old record her own 17:04.8 in 2016) 17:22.5 Katelynne Hart, Glenbard West, IL (old record 17:58.6, Lindsey Payne, 2016) 17:22.6 Olivia Theis, Lansing Catholic, MI (old record her own 17:55.4 in 2016) 17:44.6 Jackie Gaughan, Exeter, NH (old record her own 17:50.6 in 2016) 17:48.1 Ana Wallace, Chiles, FL (old record 18:29.1, Lily Williams, 2011) 18:06.8 Page Lester, National Cathedral, DC (old record her own 18:20.8 in 2016)
NEW COURSE RECORDS BY CLASS (current course used 30 times) Boys None (15:23.3 Graydon Morris, TX is #6 on Sophomore list)
Girls None (17:03.4 Claudia Lane, CA is #2 on Junior list; 17:22.5 Katelynne Hart, IL is #7 on Sophomore list; 17:51.9 Tierney Wolfgram, MN is #11 on Freshman list)
LARGEST MARGINS OF VICTORY Boys :21.5 Chris Solinsky WI, 2002 San Diego :20 Dathan Ritzenhein MI, 2000 Orlando :17.6 Scott Fry OH, 1984 San Diego :15.1 Corey Ihmels ND, 1991 San Diego :14.8 Lukas Verzbicas IL, 2009 San Diego :13.8 Eric Reynolds CA, 1982 Orlando :12.2 Drew Hunter VA, 2015 San Diego :12.2 Abdul Alzindani MI, 1995 San Diego :11.7 Marc Davis CA, 1986 San Diego :11.3 Adam Goucher CO, 1993 San Diego
Girls :59.1 Melody Fairchild CO, 1990 San Diego :40 Amber Trotter CA, 2001 Orlando :34 Aisling Cuffe NY, 2010 San Diego :33.8 Janet Smith NJ, 1983 San Diego :30.2 Julia Stamps CA, 1994 San Diego :29.1 Erin Sullivan VT, 1997 Orlando :24.1 Erin Keogh VA, 1985 San Diego :23.0 Erin Keogh VA, 1986 San Diego :22.3 Liz Mueller CT, 1991 San Diego :19.1 Claudia Lane CA, 2017 San Diego
GREATEST PLACE IMPROVEMENT IN SINGLE YEAR Boys 33 Talon Hull UT (4th in 2016, 37th in 2015) 32 Graydon Morris TX (2nd in 2017, 34th in 2016) 29 Chris Schwartz CA (8th in 2008, 37th in 2007) 29 Louie Quintana CA (3rd in 1989, 32nd in 1988) 28 Nathan Weitz WA (3rd in 2011, 31st in 2010) 28 Matt Davis WA (3rd in 1993, 31st in 1992) 27 Drew Thompson CT (8th in 2017, 35th in 2016)
Girls 28 Milena Glusac CA (2nd in 1992, 30th in 1991) 27 Sophie Chase VA (11th in 2011, 38th in 2010) 26 Emily Sisson MO (3rd in 2009, 29th in 2008) 25 Trish Nervo VA (4th in 1995, 29th in 1994) 25 Donna Combs KY (4th in 1984, 29th in 1983 for FL school) 24 Catarina Rocha MA (7th in 2011, 31st in 2010) 24 Amber Smith MI (5th in 2002, 29th in 2001)
BEST SAME-YEAR FOOT LOCKER & NXN COMBINED PLACES Boys since NXN Individuals added in 2008: 2 Lukas Verzbicas IL - 1st NXN, 1st Foot Locker 3 Futsum Zienasellassie IN - 1st NXN, 2nd Foot Locker 4 Olin Hacker WI - 2nd NXN, 2nd Foot Locker 2014 5 Ben Veatch IN - 2nd NXN, 3rd Foot Locker 2015 5 Craig Lutz TX - 1st NXN, 4th Foot Locker 2009 7 Reed Brown TX – 6th NXN, 1st Foot Locker 2016 7 Seth Hirsch NE – 4th NXN, 3rd Foot Locker 2016 7 Sam Wharton OH – 1st NXN, 6th Foot Locker 2012 7 Daniel Vertiz TX - 2nd NXN, 5th Foot Locker 2011 7 Jakub Zivec MN - 2nd NXN, 5th Foot Locker 2008 8 Danny Kilrea IL – 5th NXN, 3rd Foot Locker 2017 10 Alex Maier TX – 5th NXN, 5th Foot Locker 2016 11 Sam Worley TX – 2nd NXN, 9th Foot Locker 2016 11 Drew Shields IN - 7th NXN, 4th Foot Locker 2008 12 Tony Smoragiewicz SD - 8th NXN, 3rd Foot Locker 2010
prior to 2008: 3 Chris Derrick IL – 1st NXN, 2nd Foot Locker 2007 4 Steve Murdock NY – 1st NXN, 3rd Foot Locker 2006 5 Kenny Klotz OR – 1st NXN, 4th Foot Locker 2005 6 Colby Lowe TX – 2nd NXN, 4th Foot Locker 2007 8 Jack Bolas NC – 2nd NXN, 6th Foot Locker 2005 8 Ben Johnson NM – 2nd NXN, 6th Foot Locker 2006 10 Michael Cybulski CA – 3rd NXN, 7th Foot Locker 2006 11 Robbie Barany WA – 3rd NXN, 8th Foot Locker 2004
Girls since NXN Individuals added in 2008: 3 Rachel Johnson TX - 1st NXN, 2nd Foot Locker 2010 5 Chelsey Sveinsson TX - 1st NXN, 4th Foot Locker 2008 6 Katelynne Hart IL – 4th NXN, 2nd Foot Locker 2017 6 Paige Hofstad TX – 2nd NXN, 4th Foot Locker 2014 9 Katie Flood IA - 1st NXN, 8th Foot Locker 2009 10 Karis Jochen TX – 5th NXN, 5th Foot Locker 2012 12 Judy Pendergast IL – 8th NXN, 4th Foot Locker 2015 13 India Johnson OH - 9th NXN, 4th Foot Locker 2016 13 Ashlie Decker IA - 4th NXN, 9th Foot Locker 2009 14 Lindsay Flanagan NY - 5th NXN, 9th Foot Locker 2008 15 Sarah Leinheiser IN – 7th NXN, 8th Foot Locker 2015 15 Taylor Werner MO – 5th NXN, 10th Foot Locker 2013 16 Sarah Schmitt IL – 8th NXN, 8th Foot Locker 2017 17 Maria Hauger MN – 14th NXN, 3rd Foot Locker 2012 17 Rachel Johnson TX - 6th NXN, 11th Foot Locker 2009
prior to 2008: 4 Ramsey Kavan SD – 1st NXN, 3rd Foot Locker 2004 8 Brianna Felnagle WA – 2nd NXN, 6th Foot Locker 2004 10 Katie Flooed IA – 2nd NXN, 8th Foot Locker 2007 11 Betsy Bies SD – 1st NXN, 10th Foot Locker 2005 14 Betsy Bies SD – 2nd NXN, 12th Foot Locker 2006
BEST 2 ATHLETES SAME-YEAR & SAME-SCHOOL FOOT LOCKER & NXN COMBINED PLACES since NXN Individuals added in 2008: Boys 31 York IL 2008 (8th NXN Jordan Hebert, 23rd FLN Steve Sulkin) 49 Grayslake Central IL 2016 (17th NXN Jack Aho, 32nd FLN Matt Aho) 54 Hebron TX 2011 (20th FLN Robert Domanic, 34th NXN Kevyn Hoyos) 87 Summit OR 2014 (19th FLN Matthew Maton, 68th NXN Eric Fykerud) 94 Chantilly VA 2012 (2nd FLN Sean McGorty, 92nd NXN Logan Miller) 94 O’Fallon IL 2012 (19th FLN Patrick Perrier, 75th NXN Alex Riba)
Girls 10 Dowling Catholic IA 2009 (1st NXN Katie Flood, 9th FLN Ashlie Decker) Also 12 Dowling Catholic IA 2009 (4th NXN Ashlie Decker, 8th FLN Katie Flood) 35 Glenbard West IL 2016 (17th FLN Lindsey Payne, 18th NXN Katelynne Hart) 38 Capistrano Valley CA 2017 (17th NXN Haley Herberg, 21st FLN Alyssa Bautista) 39 Torrey Pines CA 2008 (15th NXN Alli Billmeyer, 24th FLN Megan Morgan,) 44 Glacier Peak WA 2012 (8th NXN Amy-Eloise Neale, 36th FLN Katie Bianchini 47 Farmington MN 2016 (22nd NXN Anna Fenske, 25th FLN Lauren Peterson) 47 Vista Del Lago CA 2011 (20th NXN Madeleine Ankhelyi, 27th FLN Clare Carroll) 57 Highlands Ranch CO 2010 (13th FLN Eleanor Fulton, 44th NXN Kristen Kientz) 60 Park City UT 2013 (26th NXN Alyssa Snyder, 34th FLN Maddie Criscione) 64 Vista Ridge TX 2008 (27th NXN Amanda Russell, 37th FLN Ashley Isham) Also 84 Vista Ridge TX 2008 (25th FLN Amanda Russell, 59th NXN Ashley Isham) 69 Lake Braddock VA 2012 (6th FLN Sophie Chase, 63rd NXN Hannah Christen) 70 Montgomery TX 2017 (35th FLN Halena Rahmaan, 35th NXN Allison Wilson) 91 Kell NC 2011 (34th FLN Alana Hadley, 57th NXN Sydney Foreman) 128 Legacy CO 2012 (35th FLN Melanie Nun, 93rd NXN Emma Gee)
MOST ALL-AMERICANS BY STATE (Top 15 finishers) Boys (at least 17) 90 California 36 Illinois (including Dylan Jacobs, Danny Kilrea & Clayton Mendez in 2017) 29 Ohio (including Chad Johnson & Zach Kreft in 2017) 29 Texas (including Graydon Morris & Carter Cheeseman in 2017) 28 New York 26 Indiana 26 New Jersey (including Devin Hart in 2017) 26 Virginia 25 Washington 21 Michigan 18 Utah 18 Colorado (including Harrison Scudamore in 2017) 17 Massachusetts (None for Alabama, Arkansas, Delaware, Hawaii, Louisiana, Mississippi, Vermont, and Wyoming)
Girls (at least 17) 91 California (including Claudia Lane in 2017) 50 New York (including Katherine Lee in 2017) 32 Virginia 28 Illinois (including Katelynne Hart & Sarah Schmitt in 2017) 28 Pennsylvania (including Marlee Starliper in 2017) 25 Michigan (including Olivia Theis & Adelyn Ackley in 2017) 24 Colorado 22 New Jersey 22 Ohio 21 Texas (including Adoette Vaughan in 2017) 17 Massachusetts 17 Indiana (None for Arkansas, Delaware, Louisiana, Oklahoma)
Top 5 SCORE BY SCHOOL (raw finish including multiple years per athlete) Boys 1. 20 – Wheeling, IL 2. 31 – Klamath Union, OR 3. 33 – Mead, WA 4. 34 – Jesuit, CA 5. 37 – Rockford, MI 6. 42 – North Hunterdon, NJ 7. 49 – Carroll, TX 8. 55 – Carmel, IN 9. 56 – West Springfield, VA 10. 70 – Baylor, TN 11. 71 – St Xavier, KY 12. 73 – Chantilly, VA 13. 77 – York, IL 14. 78 – Fairfield Prep, CT (8th Drew Thompson 2017, 15th Brian McGovern 1999, 17th Brian McGovern 2000, 18th Connor Rog 2011, 20th Chris Alvarado 2013) 14. 78 – Mt Tabor, NC
Girls 1. 14 – Boulder, CO 2. 20 – Reno, NV 3. 28 – Saratoga Springs 4. 35 – Lake Braddock, VA 5. 42 – Montgomery, CA 6. 44 – Smoky Hill, CO 7. 45 – Beaumont, OH 8. 47 – Agoura, CA 9. 59 – Langley, VA 10. 69 – Peabody, MA 11. 70 – Bigfork, MT 12. 76 – Warwick Valley, NY 13. 78 – Centreville, VA 14. 80 – Rockford, MI (5th Kalin Toedebusch 2000, 10th Kalin Toedebusch 1999, 16th Linsey Blaisdell 2000, 24th Lauren Brasure 2013, 25th Nicole Bohnsack 2001/Taylor Manett 2011/Ericka VanderLende 2017) 15. 73 – Carmel, IN (4th Katie Harrington 2003, 8th Sarah Leinheiser 2015, 17th Kelcy Welch 2013, 17th Katie Harrington 2002, 27th Phoebe Bates 2017)
Top 5 SCORE BY SCHOOL (raw finish; once/best per athlete) Boys 1. 39 – Mead, WA 2. 55 - North Hunterdon, NJ 3. 57 – Jesuit, CA 4. 77 – York, IL 5. 97 – Baylor, TN
Girls 1. 49 – Lake Braddock, VA 2. 57 – Saratoga Springs 3. 94 – Carmel, IN (4th Katie Harrington 2003, 8th Sarah Leinheiser 2015, 17th Kelcy Welch 2013, 27th Phoebe Bates 2017, 38th Christina Geisler 2016) 4. 95 – Rockford, MI (5th Kalin Toedebusch 2000, 16th Linsey Blaisdell 2000, 24th Lauren Brasure 2013, 25th Taylor Manett 2011, 25th Nicole Bohnsack 2001/Ericka VanderLende 2017)
INDIVIDUAL CHAMPIONS BY STATE Boys 8 California 7 Michigan 5 Illinois (including Dylan Jacobs in 2017) 3 New Jersey 2 Massachusetts 2 Ohio 2 Texas 2 Virginia 1 Arizona 1 Colorado 1 Indiana 1 Kansas 1 Maryland 1 New Hampshire 1 North Dakota 1 Wisconsin Note – Sandburg IL now has 3 individual titles so only the STATES of California & Michigan have more! They may have had another winner in 1977 (2 years before Kinney/Foot Locker existed) with Tom Graves. His credentials include an 8:51.9 2-mile in the 1977 track season as a junior, 3rd (2nd high schooler; same time as 1st & 2nd) in the USA Junior XC meet in Feb. 1978 as a senior and then he was the top US freshman (13th) at the NCAA D1 meet in Nov. 1978. Jim Spivey (15th) was the only other U.S. freshman in the top 50 and Spivey won the 1977 AAU age 17-18 XC Nationals after finishing 2nd to Graves at the Illinois State meet.
Girls 10 California (including Claudia Lane in 2017) 4 New York 3 Colorado 3 Indiana 3 Virginia 2 Connecticut 2 Vermont 1 Florida 1 Hawaii 1 Idaho 1 Maryland 1 Michigan 1 Montana 1 New Hampshire 1 New Jersey 1 Ohio 1 Pennsylvania 1 Tennessee 1 Wisconsin
INDIVIDUAL CHAMPIONS BY REGION Boys 18 Midwest (including Dylan Jacobs in 2017) 9 West 7 Northeast 4 South
Girls 12 Northeast 12 West (including Claudia Lane in 2017) 9 Midwest 5 South
TEAM CHAMPIONS BY REGION (top 5 scored for each Region) Boys 17 Midwest (including 2017) 16 West 3 Northeast 3 South
Girls 18 Midwest (including 2017) 11 Northeast 8 West 2 South
BEST REGION TEAM SCORES Boys 21 - Midwest 1987 21 - West 1980, 1989 22 - Midwest 2010 22 - West 2005 23 - Midwest 1999 23 – West 2013 24 - West 1981 25 - Midwest 1992 25 - Northeast 1988 (South’s lowest score is 32 in 2017)
Girls 19 - West 2000 21 - Northeast 1991 23 - Northeast 1994 24 – Midwest 2012 25 - Northeast 1982 25 - West 1998, 1999, 2005 26 - Midwest 2015, 2003 26 - Northeast 1981, 2002, 2013
PERFORMANCES OF DEFENDING CHAMPS Boys There have been 6 non-senior champs (five juniors and a soph). All 5 that returned won the next year - Grant Fisher, Edward Cheserek, Dathan Ritzenhein and Abdirizak Mohamud as seniors & Lukas Verzbicas as a junior. Verzbicas graduated after his junior year win.
Girls There have been 17 non-senior champs. Only 4 have successfully defended the following year – Claudia Lane, Erin Sullivan, Melody Fairchild and Erin Keough. The others had performances ranging from 2nd to 21st, with one DNF and three who didn’t compete. Anna Rohrer won as a sophomore and again as a senior, while Jordan Hasay won as a freshman and again as a senior.
MOST TOP NON-SENIORS Boys 2013 was the only time that 5 of the top 7 were non-seniors. Next best with 4 of the top 7 are 2017 and 2010.
BEST #6 FINISHER FOR A REGION 10th place – Midwest – Adelyn Ackley MI 2017 & Hannah Long MO 2012
2-MILE PR FOR INDIVIDUAL CHAMPS (includes high school times run before and after Foot Locker) Boys Dylan Jacob’s 9:14.90ci 2-Mile PR is the 31st best out of all 34 Foot Locker champions (some were multiple-winners)
Girls Claudia Lane’s 10:01.01c 2-Mile PR is the 7th best out of all 33 Foot Locker champions (some were multiple-winners) |